wtorek, 21 kwietnia 2020

ZADANIE DLA KL. III

NO TO DO ROBOTY!!!!!


Temat: Sposób i okres nawożenia.



Nawożenie rozpoczyna się na wiosnę, przed kwitnieniem,
ponieważ jest to okres intensywnego rozwoju roślin i zwiększonego zapotrzebowania na substancje odżywcze. Dokarmianie roślin jest ważne również podczas sadzenia czy przesadzania roślin oraz po cięciu pielęgnacyjnym. Najlepszą pogodę na nawożenie są dni pochmurne przed deszczem.

Wodne roztwory na przykład gnojówki z pokrzyw czy biohumusu stosuje się podlewając rośliny na przykład konewką. 

Obornik świeży wykorzystuje się jedynie w trakcie zakładania 
rabat - nie można go stosować bezpośrednio przed posadzeniem czy wysianiem roślin. W listopadzie należy przekopać go z wierzchnią warstwą ziemi. Obornik przefermentowany stosuje się na wiosnę mieszając go z ziemią.


Rośliny wieloletnie powinny być dokarmiany tylko do połowy lata, a potem roślina musi skoncentrować się na przygotowaniu do zimy.




Kwiaty jednoroczne nie wymagają intensywnego nawożenia, a nawet może to być dla nich szkodliwe. Intensywne nawożenie powoduje bowiem zbyt bujny wzrost łodyg i liści oraz słabe opóźnione kwitnienie. Ziemię przeznaczoną pod uprawę kwiatów jednorocznych wzbogacamy na wiosnę kompostem.


Drzewa i krzewy ozdobne nawozi się podczas sadzenia wypełniając przygotowany dołek mieszanką gleby z kompostem w proporcji pół na pół. W następnych latach rozsypujemy wokół rośliny kompost lub podlewamy ją roztworem wodnym gnojówki. Można też używać gotowych mieszanek nawozowych przeznaczonych do poszczególnych typów roślin na przykład do wrzosów czy różaneczników.

Drzewa owocowe jeżeli stosujemy tylko nawożenie organiczne to polega ono na polepszeniu jakości i struktury gleby. Jeżeli stosujemy nawożenie mineralne to należy użyć nawozów pełnoskładnikowych nie zawierających chloru. Nawożenie mineralne przeprowadza się w kilku dawkach pierwsze nawożenie wykonuje się w lutym / marcu, następne po zakończeniu kwitnienia a ostatni raz nawozimy po zrzuceniu części zawiązków owocowych w czerwcu. Taki sposób nawożenia powoduje, że drzewa zasilane są w sposób ciągły.


Trawniki nawozami mineralnymi zasila się po strzyżeniu, a kompostem we wrześniu przykrywając go cienką (około 1,5cm) warstwą nawozu.


Zadanie

Wypisz po 3 przykłady gatunków:
  •      Roślin wieloletnich
  •      Roślin jednorocznych
  •      Drzew i krzewów ozdobnych
  •      Drzew owocowych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ZADANIE DLA KL III (2 godz.)

TEMAT:  Konserwacja sprzętu rekreacyjnego 1. Planując prace konserwacyjne i renowacyjne sprzętów rekreacyjnych i urządzeń należy: - ustalić...