czwartek, 23 kwietnia 2020

ZADANIE DLA KL. I


TEMAT: Pion wielofunkcyjny

Każdy hotel chcąc utrzymać się na rynku powinien dysponować 
zespołem wielofunkcyjnym (zespół sal) przystosowanym do obsługi różnego rodzaju imprez: wesel, balów oraz zjazdów i konferencji.

Konferencja to spotkanie grupy ludzi w celu omówienia konkretnego zagadnienia.

Konferencje dzielimy na:

 konferencje naukowe - spotkanie grupy naukowców, praktyków i
 osób zainteresowanych pewnymi działaniami nauki. W ramach spotkania przedstawiane są wyniki badań naukowych lub odbywa się seria krótkich wykładów i dyskusji na określony temat.

konferencje biznesowe - spotkanie biznesowe, na którym omawiane są zagadnienia związane z działalnością przedsiębiorstwa, wymianą informacji oraz omówieniem problemów do rozwiązania.

konferencje prasowe - wydarzenie medialne, w którym osoby chcą przekazać mediom pewne informacje zapraszają dziennikarzy do wysłuchania ich oraz najczęściej zadawania związane z daną sprawą pytań.

Przy organizacji konferencji bardzo istotne jest, aby zapewnić salon odpowiedniej wielkości z dobrym oświetleniem, nagłośnieniem, wyposażoną w sprzęt multimedialny. Układ stolików i krzeseł w zespołach wielofunkcyjnych powinien być dopasowany do ilości uczestników oraz rodzaju spotkania.

Przykłady sal konferencyjnych



Plany ustawienia stołów i krzeseł w sali konferencyjnej (przerysować):

środa, 22 kwietnia 2020

ZADANIE DLA KL I



TEMAT: Typy i wyposażenie węzłów higieniczno-sanitarnych


 Rodzaje węzłów higieniczno sanitarnych:

Rozbudowany - stosowany w 
jednostkach mieszkalnych o charakterze reprezentacyjnym (na przykład apartament) Jest wyposażony w obudowaną wannę, obudowaną umywalkę, natrysk oraz bidet. W tego rodzaju łazience mogą wystąpić takie udogodnienia jak: mini sauna, toaletka, bogaty zestaw ozdób łazienkowych, dodatkowe punkty oświetlenia a nawet telefon.

Pełny - stosowany w jednostkach mieszkalnych o standardzie 
podstawowym i jest wyposażony w umywalkę, wannę z natryskiem oraz WC.






Uproszczony stosowany w jednostkach mieszkalnych o standardzie popularnym i jest wyposażony w umywalkę, natrysk i WC.






W jednostkach wieloosobowych zaleca się dodatkową instalowane nie w dobra osobnych pomieszczeniach. wyposażenie dodatkowe łazienek:
  •  dywanik przy wannie lub mały ręcznik tak zwana stopka,
  •  mydelniczka, uchwyty przy wannie, wieszaki na ręczniki,
  •  lustro, waga osobowa (w obiektach wyższej kategorii)
  •  kosz na śmieci,
  •  ręcznik i szlafrok,
  •  suszarka do włosów,
  •  torby higieniczne,
  •  szklanka lub kubeczek jednorazowy, czepek pod prysznic,
  •  zestaw kosmetyków (mydło, szampon, żel pod prysznic i tym podobne),
  •  telefon (w obiektach wyższej kategorii).


wtorek, 21 kwietnia 2020

ZADANIE DLA KL. III

NO TO DO ROBOTY!!!!!


Temat: Sposób i okres nawożenia.



Nawożenie rozpoczyna się na wiosnę, przed kwitnieniem,
ponieważ jest to okres intensywnego rozwoju roślin i zwiększonego zapotrzebowania na substancje odżywcze. Dokarmianie roślin jest ważne również podczas sadzenia czy przesadzania roślin oraz po cięciu pielęgnacyjnym. Najlepszą pogodę na nawożenie są dni pochmurne przed deszczem.

Wodne roztwory na przykład gnojówki z pokrzyw czy biohumusu stosuje się podlewając rośliny na przykład konewką. 

Obornik świeży wykorzystuje się jedynie w trakcie zakładania 
rabat - nie można go stosować bezpośrednio przed posadzeniem czy wysianiem roślin. W listopadzie należy przekopać go z wierzchnią warstwą ziemi. Obornik przefermentowany stosuje się na wiosnę mieszając go z ziemią.


Rośliny wieloletnie powinny być dokarmiany tylko do połowy lata, a potem roślina musi skoncentrować się na przygotowaniu do zimy.




Kwiaty jednoroczne nie wymagają intensywnego nawożenia, a nawet może to być dla nich szkodliwe. Intensywne nawożenie powoduje bowiem zbyt bujny wzrost łodyg i liści oraz słabe opóźnione kwitnienie. Ziemię przeznaczoną pod uprawę kwiatów jednorocznych wzbogacamy na wiosnę kompostem.


Drzewa i krzewy ozdobne nawozi się podczas sadzenia wypełniając przygotowany dołek mieszanką gleby z kompostem w proporcji pół na pół. W następnych latach rozsypujemy wokół rośliny kompost lub podlewamy ją roztworem wodnym gnojówki. Można też używać gotowych mieszanek nawozowych przeznaczonych do poszczególnych typów roślin na przykład do wrzosów czy różaneczników.

Drzewa owocowe jeżeli stosujemy tylko nawożenie organiczne to polega ono na polepszeniu jakości i struktury gleby. Jeżeli stosujemy nawożenie mineralne to należy użyć nawozów pełnoskładnikowych nie zawierających chloru. Nawożenie mineralne przeprowadza się w kilku dawkach pierwsze nawożenie wykonuje się w lutym / marcu, następne po zakończeniu kwitnienia a ostatni raz nawozimy po zrzuceniu części zawiązków owocowych w czerwcu. Taki sposób nawożenia powoduje, że drzewa zasilane są w sposób ciągły.


Trawniki nawozami mineralnymi zasila się po strzyżeniu, a kompostem we wrześniu przykrywając go cienką (około 1,5cm) warstwą nawozu.


Zadanie

Wypisz po 3 przykłady gatunków:
  •      Roślin wieloletnich
  •      Roślin jednorocznych
  •      Drzew i krzewów ozdobnych
  •      Drzew owocowych

ZADANIE DLA KL III (2 godz.)

TEMAT:  Konserwacja sprzętu rekreacyjnego 1. Planując prace konserwacyjne i renowacyjne sprzętów rekreacyjnych i urządzeń należy: - ustalić...